Każdy z nas za pomocą kosmetyków próbuje walczyć z upływającym czasem, zdarza nam się także sięgać po medycynę estetyczną, czego wynikiem najczęściej są twarze o nieokreślonym wieku. Dlaczego?

Z wiekiem zachodzą subtelne zmiany nie tylko w samej skórze, ale też strukturze kości, mięśni i tkanki tłuszczowej. Zmarszczki to nie wszystko. Jesteśmy w stanie bez problemu rozróżnić twarz osoby młodej od osoby starszej, nawet jeśli na młodej twarzy widoczne są zmarszczki. Co zatem wpływa na to, że określamy wygląd twarzy jako “dojrzały”?

Budowa twarzy osoby dojrzałej, charakteryzuje się najczęściej opadniętym owalem twarzy, zwłaszcza policzkami, opadającymi brwiami, szeroką żuchwą, zmniejszonymi ustami, spłaszczoną kością policzkową, opadniętą końcówką nosa oraz opadającą powieką. Na tej liście znajdują się także zmarszczki, najczęściej nosowo-wargowe, kurze łapki oraz zmarszczki na poziome czoła.

Co możemy zrobić, aby holistycznie działać na te procesy?

Musimy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną już od najmłodszych lat. Promieniowanie UV niszczy kolagen i elastynę, które stanowią naturalne rusztowanie dla naszej skóry. Im bardziej będziemy się chronić przed słońcem, tym wolniej będzie opadał nasz owal twarzy, brwi i powieki. Do codziennego stosowania świetnie sprawdzi się MONAT: Sun Veil™.

Wprowadźmy peptydy i retinol do pielęgnacji około 30 roku życia, a w pielęgnacji przed 30-stką dbajmy o podaż antyoksydantów, takich jak witamina C, np. MONAT: C. Radiance™ Serum rozświetlające.


Pamiętajmy też o odpowiednim dbaniu o cały organizm od środka. Podstawą spowolnienia procesów starzenia się jest dobra dieta, także bogata w przeciwutleniacze (spróbuj wprowadzić zieloną herbatę do codziennego jadłospisu!), odpowiednie nawodnienie (2 litry wody dziennie) i aktywny tryb życia (wystarczy 30 minut dziennie, aby uruchomić już wszystkie pozytywne procesy w ciele).

Ostatnią, dodatkową, ale bardzo ważną rzeczą są masaże.

Zalecamy wykonywać masaże codziennie, krótsze czy dłuższe, w zależności od możliwości. Dzięki temu, jesteśmy w stanie wypchać limfę i tłuszcz do góry – taka codzienna procedura znacząco spowalnia “opadanie twarzy”.

Masaż zawsze wykonujemy ruchami do góry, najłatwiej na początku na ulubionym olejku lub kremie wykonywać ruchy głaszczące. Zaczynamy od szyi, następnie masujemy od brody wzdłuż żuchwy, a potem czoło, wyciągając brwi do góry. Warto wymasować także mięsień okrężny ust, a opuszkami palców mięśnie wokół oczu.

Jeśli potrzebujecie porad pielęgnacyjnych dla cery dojrzałej, zapraszamy do napisania do nas lub wypełnienia formularza do kosmetologa! 🙂