Martwi cię to, jak wygląda twoja skóra? Chcesz ją ujędrnić, tak, by zniknęła każda zmarszczka? Serum to kosmetyk, dzięki któremu możesz rozwiązać konkretny problem swojej cery. Zastanawiasz się, co dobrego może wnieść do pielęgnacji skóry i jak dopasować serum do swoich potrzeb? Zapraszamy cię do naszego poradnika, z którego dowiesz się, czym jest serum, jak działa i jak go używać.

Serum to formuła przybierająca zazwyczaj bardzo lekką, szybko wchłanianą postać, która zawiera w sobie wysokie stężenie składników aktywnych. Jest ono zdecydowanie wyższe niż w przypadku innych produktów używanych do pielęgnacji. Dzięki skoncentrowanej formule serum idealnie nadaje się do pielęgnacji cery, pomaga ją ujędrnić i odmłodzić. 

Jak działa serum?

Trudno jest uogólnić mechanizm działania serum i dlatego nie ma konkretnego podziału na rodzaje serum ze względu na właściwości. Niemniej jednak można oczywiście stworzyć jakiś umowny podział. 

Mówiąc o właściwościach serum, przede wszystkim należy skupić się na składnikach aktywnych, które w sobie zawiera ta cudowna substancja. W tym wypadku możemy wyróżnić składniki o właściwościach:

Antyoksydacja

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
OBAGI Professional-C Serum 15% Witamina C

Stymulujący fibroblasty

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
SUKI Skincare Lift Firming Serum bakuchiol, ekstrakt z liści jagodzianu rambutanu

Łagodzący i kojący

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
SUKI Skincare Purifying Blemish Serum woda z kwiatów róży stulistnej, ekstrakt z kory wierzby białej, ekstrakt z owocu jabłoni niskiej

Rozjaśniający

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
KLAPP Power effect bi-phase serum + vitamin C witamina C, ekstrakt z różowego grejpfruta

Hamujący powstawanie przebarwień

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
SUKI Skincare Natural Retinol Serum alfa-arbutyna, ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej, glukozyd askorbylu

„Botox like”

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
REPECHAGE Triple Action Peptide Serum Heksapeptyd acetylu

Przeciwzapalny

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
REPECHAGE Red-Out Serum ekstrakt z alg Laminaria digitata, ekstrakt z liści rozmarynu, ekstrakt z dziwaczka japala, kwiatów rumianku, melisy, srebro

Zwężający ujścia gruczołów łojowych

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
JORGOBE Multi Peptide Lifting Serum Filler wyciąg z grzyba Hub, niacynamid

Seboregulujący

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
REPECHAGE Hydra Medic Beta Hydroxy Serum kwas salicylowy, kwas glikolowy

Nawilżający

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
YELLOW ROSE Luminance Pearl Face Serum perły hydrolizowane, ekstrakt z artemii, wyciąg z boskiej trawy, wyciąg z kopru morskiego

Okluzyjny

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
NOAH serum odbudowujące z olejem lnianym i Ylang-Ylang emolienty, olej lniany

Regeneracyjny

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
REPECHAGE Hydra Dew Pure Moisture Lift Serum wyciąg z alg Laminaria digitata, ekstrakt z liści podbiału pospolitego, ekstrakt z owocu tary, ekstrakt z mchu morskiego

Poprawiający mikrokrążenie

Nazwa produktu Główny składnik aktywny Produkt
NUME-lab Absolute Radiance Eye Serum kofeina

Co ciekawe, konkretny składnik nie należy tylko do jednej grupy, ponieważ zazwyczaj ma wiele właściwości i tym samym działa na przykład i nawilżająco, i kojąco. Pamiętaj, że ten podział to nasze subiektywne spojrzenie na beauty plan i świat kosmetyków.

 

Serum vs. krem — czy mogą ze sobą konkurować?

Każda z tych formuł powstała z jakiegoś konkretnego powodu. Krem stanowi wykończenie całej naszej pielęgnacji skóry. Co prawda zawiera (zazwyczaj) mniejsze stężenie składników aktywnych w porównaniu do serum, natomiast jego celem jest nie tylko dostarczenie ich do naszej skóry. Co w takim razie? 

Krem pozostaje dłużej na naszej skórze, więc jego funkcją jest w pewien sposób utworzenie warstwy ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi różnego typu. W sposób pośredni warstwa wpływa na nawilżenie skóry, ograniczając TEWL (przeznaskórkową ucieczkę wody). Z powodu „cięższej” konsystencji w porównaniu do serum, składniki z tej formulacji są uwalniane wolniej.

A serum? To bomba skoncentrowanych składników aktywnych, która ma dać kopa w pielęgnacji skóry. To właśnie tym walczymy z widocznymi oznakami starzenia skóry i dzięki serum możemy intensyfikować dobroczynne działanie kosmetyków i osiągać upragnione efekty. 

Podsumowując – i serum, i krem są ważnymi elementami pielęgnacji, bo każdy z kosmetyków działa w inny sposób. Dlatego należy stosować je równolegle, by efekt był zauważalny, by wyglądać młodziej, zdrowiej, po prostu czuć się lepiej. Zasługujesz na to!

Jak stosować serum?

Skoro już wiemy, że serum odpowiada za działanie wygładzające czy ujędrniające, to pozostaje pytanie, jak używać serum, jak je nakładać, by było skuteczne. Podążaj za naszymi krokami:

  1. Oczyść skórę
  2. Osusz oddzielnym ręczniczkiem do twarzy
  3. Użyj toniku
  4. Zaaplikuj serum
  5. Nałóż krem (na dzień nałóż krem z filtrem UV)

Czy serum stosuje się na dzień, czy na noc? My polecamy, aby używać serum i rano, i wieczorem. Argument za tym rozwiązaniem jest mocny i nie do obalenia. Zarówno na dzień, jak i na noc możesz dopasować odpowiedni kosmetyk, dostosowany do konkretnych potrzeb: na przykład na dzień produkt nawilżający, a na noc – przeciwzmarszczkowy plus serum witaminowe.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Nasza skóra w pewien sposób przypomina gąbkę. Ma swoją „wchłanialność” tzn. może absorbować określoną ilość składników. Z tego też powodu w codziennej pielęgnacji nie należy aplikować zbyt dużej ilości kosmetyków. Wystarczy każdym produktem pokryć powierzchnię skóry cienką warstwą, aby wykorzystać 100% ich możliwości. Tym samym produktu wystarczy na dłużej (na około 3 miesiące). Oszczędne, prawda?

Potrzeby Twojej skóry zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem, ale również z porą roku. Zastanów się, nad czym na początek chcesz popracować. Drażni cię suchość skóry? Może chcesz, by kosmetyki rozjaśniły twoją cerę? A może celem numer 1 jest regeneracja? Dopasuj produkt i składniki aktywne, co pomoże osiągnąć cel

Standardowe objętości produktów wystarczają średnio na 2-4 miesiące stosowania. Jest to idealny czas, żeby zobaczyć na swojej skórze pierwsze efekty i zastanowić się, czy są wystarczające, czy potrzeba przedłużyć stosowanie produktu. Możesz też zmienić swoje kosmetyki, to nic złego. Pamiętaj, by z niektórych właściwości nie rezygnować, np.: antyoksydacja jest potrzebna naszej skórze przez całe życie.

Serum to drogocenna formuła, która potrafi czynić cuda. Warunek – trzeba ją dobrze dobrać. Jeśli masz wątpliwości, poproś o podpowiedź – napisz do nas, a z pewnością doradzimy ci, jakie serum wybrać.