Witamina E to kluczowy składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry czy pielęgnacji włosów, znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i nawilżających. Mówi się o niej, że to witamina młodości – nie bez przyczyny!
Witamina E w kosmetykach jest niezbędna do utrzymania zdrowej i pięknej skóry, zwłaszcza w walce z oznakami starzenia się skóry. Działa ochronnie przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie i regenerację. Jej obecność w produktach do pielęgnacji sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona i promienna.
Jest ona zaliczana do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. To jeden z najsilniejszych antyoksydantów — hamuje utlenianie tłuszczów, które obecne są w błonach komórkowych, jak i krwi. Witamina E odgrywa ważną rolę w ochronie organizmu przed działaniem wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek i przyspieszają proces starzenia się organizmu. Pomaga również w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, poprawiając elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
Witamina młodości ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, wspomagając walkę z infekcjami i zapobiegając różnym schorzeniom, poprawia wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci.
Właściwości witaminy E – jak działa
Gdy mówimy o prawidłowym funkcjonowaniu naszego całego organizmu, rola witaminy E jest nie do przecenienia. Jest nieodłącznym elementem wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. Zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i chorób serca, między innymi poprzez obniżenie ryzyka pojawiania się blaszek miażdżycowych. Wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na syntezę czynników krzepnięcia krwi.
Pełni też ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni oraz produkcji nasienia u mężczyzn. Prawidłowy jej poziom w organizmie zapewni ci nie tylko świetne zdrowie jak również wpływa na szeroko postrzeganą urodę.
Najbardziej powszechne źródła witaminy E
W celu wzbogacenia swojej diety w witaminę E postaw na produkty pochodzenia roślinnego — głównie oleje roślinne takie jak olej słonecznikowy czy olej z czarnej porzeczki.
Wysoką zawartością witaminy E charakteryzują się również orzechy włoskie i ziemne, pestki dyni, migdały czy ziarna zbóż.
Kosmetyki z witaminą E – pielęgnacja i ochrona
Witamina E nie tylko nawilża i regeneruje skórę, ale także chroni skórę np. przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego można ją znaleźć w kosmetykach przeciwsłonecznych. Działanie witaminy E (podobnie jak witaminy C) na naszą skórę jest naprawdę wielowymiarowe:
- Silny przeciwutleniacz (antyoksydant) – zmniejsza poziom wolnych rodników w skórze, dzięki czemu skutecznie opóźnia naturalne procesy starzenia się skóry;
- Regeneruje;
- Łagodzi podrażnienia;
- Ma duże znaczenie w procesie gojenia się ran i regeneracji skóry;
- Poprawia elastyczność i jędrność;
- Wzmacnia naczynia krwionośne;
- Delikatnie wyrównuje koloryt;
- Nawilża;
- Poprzez swój hydrofobowy charakter w sposób naturalny wnika głębiej w skórę;
- Pomaga redukować rozstępy i zapobiegać ich powstawaniu.
Witamina E w ciąży i bezpieczeństwo jej stosowania
Stosowanie witaminy E w kapsułkach, doustnie, jak również na skórę jest w 100% bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży. Jeżeli mówimy o stosowaniu doustnym, należy skonsultować chęć stosowania suplementacji z lekarzem, ponieważ zapotrzebowanie na tę witaminę w trakcie ciąży jest indywidualne. Badania podają, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę E dla kobiety w ciąży waha się pomiędzy 15-19 mg. Nie oznacza to jednak, że dokładnie taka dawka przyjmowana jest każdego dnia. Ilość suplementowanej witaminy E jest ściśle związana z aktualną dietą, trymestrem, aktualnym stężeniem witaminy E w organizmie i indywidualnymi predyspozycjami.
W przypadku skóry całego ciała jak i włosów nie trzeba mieć żadnych obaw, stosując witaminę E – jest całkowicie bezpieczna, a wręcz zalecana przez specjalistów. Pojawianie się rozstępów w trakcie ciąży jest problemem, który dotyczy około 90% kobiet ciężarnych. Spowodowany jest przerwaniem włókien elastycznych skóry, głównie w okolicy brzucha, pośladków, bioder, piersi i udach. Niestety dokładny powód ich powstawania nie został dokładnie poznany, zakłada się, że jednymi z głównych przyczyn są: gwałtowny przyrost masy ciała, stres, zmiany hormonalne i duża waga urodzeniowa dziecka.
W procesie tworzenia się rozstępów można wyróżnić dwa etapy. Na początku na skórze pojawiają się cienkie, różowo-czerwone linie, często powodujące świąd. Z czasem zmieniają kolor na jaśniejszy od naszej skóry, a bardzo często mamy wrażenie, że skóra jest biała przy jednoczesnym powiększeniem na grubość i szerokość. Kiedy rozstęp jako blizna staje się już blady, czyli przyjmuje swoją ostateczną postać, podjęte terapie zarówno pielęgnacyjne jak i gabinetowe nie zagwarantują całkowitego pozbycia się blizny. Możliwym do osiągnięcia rezultatem w zależności od typu blizny i jej sposobu powstanie jest jej wygładzenie, wyrównanie, uelastycznienie i zminimalizowanie jej odróżnienia od skóry, która ją otacza. Z tego też powodu tak ważna jest profilaktyka.
Już na samym początku ciąży ważne jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia np. poprzez stosowanie kosmetyków z witaminą E. „Wśród składników stosowanych w preparatach przeciw rozstępom można wskazać także d-pantenol, witamina E (…). Dla kobiet ciężarnych doskonałą alternatywną są naturalne oleje roślinne (…)” (Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży. Kosmetologia Estetyczna 2019). Kobiety ciężarne mogą również wykonywać w sposób delikatny peelingi ciała wspomagający usunięcie zrogowaciałego naskórka, poprawiający mikrokrążenie i ułatwiający wchłanianie się substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do ciała.
Śmiało można postawić na automasaż lub masaż w szorstkiej rękawicy, które przyczynią się do pobudzenia krążenia krwi i limfy, uelastycznienia i ujędrnienia skóry, zmniejszając ryzyko powstania rozstępów. Masaż można wykonywać zdecydowanymi ruchami praktycznie całego ciała, jednak zaleca się omijanie brzucha i okolic, aby nie prowokować pojawienia się przedwczesnych czynności skurczowych.
Daj działać witaminie młodości
Preparaty z witaminą E wykazują dobroczynne działanie w tak wielu obszarach, że śmiało możemy powiedzieć, że powinny być one podstawą w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Witamina E działa jak tarcza – chroni nas przed promieniowaniem UV, przed oznakami starzenia, przed wysuszeniem skóry. Jest po prostu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasz skóra potrzebuje witaminy E, tu nie ma żadnych wątpliwości, koniec, kropka!
W jakich produktach ją znajdziesz? Najlepsze efekty uzyskasz, stosując sprawdzone kosmetyki zawierające witaminę E – my rekomendujemy między innymi: