Witamina C jest jedną z najczęściej stosowanych witamin i składnikiem aktywnym w strukturze kosmetyku. Choć może niepozorna ze względu na powszechną obecność w kosmetologii i kosmetykach, witamina C wykazuje szerokie spektrum działań w pielęgnacji skóry

Witamina C występuje naturalnie w przyrodzie w produktach takich jak: owoce cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grejpfrut), owoce dzikiej róży, truskawki, jabłka, maliny, poziomki, gruszki, natce pietruszki, brukselce, kapuście i wielu innych. Witaminę tę można stosować nie tylko zewnętrznie w formie kosmetyków, jak również urozmaicając dietę o odpowiednie produkty (przyjmowanie witaminy wraz z pożywieniem), a także stosując suplementację preparatami z witaminą C.

Właściwości witaminy C

Walorów witaminy C jest cała masa, ale z punktu widzenia pielęgnacji skóry, czy szerzej – kosmetyków, warto wspomnieć o właściwościach:

 • antyoksydacyjne — neutralizuje wolne rodniki, których z wiekiem stężenie wzrasta. Odpowiadają one między innymi za utlenianie tłuszczy, co wpływa na uszkodzenie błon komórkowych, a w efekcie zaburza naturalną barierę ochronną skóry. Częściej pojawiają się podrażnienia, a skóra staje się bardziej wrażliwa i przesuszona. Wysokie stężenie RFT (reaktywne formy tlenu — wolne rodniki) wpływa też na skład łoju. Następstwem jest częstsze tworzenie się wykwitów jak zaskórniki czy krosty.
 • rozjaśniające — należy do inhibitorów melanogenezy, a mówiąc prościej hamuje nadmierną produkcję barwnika (melaniny), wykazując tym samym właściwości depigmentacyjne i działanie rozjaśniające.
 • syntezujące kolagen — stanowi niezbędny składnik do syntezy kolagenu. Jest nieodłącznym składnikiem enzymów biorących udział w stabilizacji i krzyżowaniu się włókien kolagenowych. Co najważniejsze wpływa na aktywację przepisywania informacji z naszego DNA, jak ma wyglądać kolagen i stanowi jeden z bodźców do jego produkcji. Przyczynia się tym samym do wzmacniania struktury naczyń krwionośnych, których ściany zbudowane są aż w 70% z kolagenu. To sprawia, że stają się nie tylko bardziej wytrzymałe i szczelne, jak również bardziej elastyczne. Zapobiega to ich pękaniu.
 • wspomaganie gojenia ran — według badań pobudza spoczynkowe fibroblasty do podziału, wspomagając gojenie się ran. Dodatkowo sprzyja ich migracji do miejsc uszkodzonych.
 • przeciwzapalne — docelowo przekształca histaminę do kwasu asparaginowego, tym samym zmniejszając jej stężenie. Histamina jest hormonem naturalnie występującym w organizmie, którego poziom w skórze zwiększa się w różnego typu sytuacjach, np. zranieniach. Mobilizuje układ odpornościowy, lecz ma swoje wady. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, świąd i pokrzywka. 

 Jaką formę witaminy C wybrać?

 • Witamina C — kwas askorbinowy USP

Dwa główne słowa, które opisują tę postać witaminy C to wrażliwa i silna. Charakteryzuje ją hydrofilowość, czyli rozpuszczalność w wodzie. Działa bardzo szybko, dzięki czemu daje błyskawiczny efekt rozświetlenia. Niestety, w formułach wodnych, witamina C wykazuje niską stabilność. W celu zwiększenia jej trwałości trzeba zachować odpowiednie zasady, aby produkt był jak najbardziej skuteczny. 

 • Witamina C MAP

Jest to jej fosforan magnezu, wykazujący się większą stabilnością niż wspomniana wyżej forma. Działa mniej drażniąco, lecz poprzez zwiększenie jej trwałości dochodzi do spadku aktywności antyoksydacyjnej. Poleca się ją dla cer wrażliwych, ze skłonnością do podrażnień. W przeciwieństwie do formy USP witamina C MAP jest delikatna i trwała. 

 • Tetraizopalmitynian askorbylu

Definitywnie faworyt naszego zespołu, ponieważ wyróżnia się fizjologiczną aktywnością witaminy C.  Wykazuje charakter lipofilowy — bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu bardzo dobrze penetruje przez naskórek. Warto podkreślić, że nie pozostaje tylko na powierzchni skóry, lecz dostaje się do jej wnętrza, dzięki czemu korzystamy z całego wachlarza właściwości tej witaminy. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i depigmentacyjne. Pobudza komórki do regeneracji i syntezy kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Pozwala zachować naturalną formę i układ tych struktur. 

 • Estrowa forma witaminy C 

Kolejna perełka na liście. Jedna z najstabilniejszych i najskuteczniejszych. Nie ulega przekształceniu w skórze, wykorzystywana jest w takiej formie, w jakiej jest naniesiona na skórę. Rozjaśnia przebarwienia, tak samo jak tetraizopalmitynian askorbylu pobudza fibroblasty i poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Wady? Żadnych! Idealna do poprawy wyglądu skóry.

 • Witamina C SAP

Sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego. Dzięki formie soli bez problemu przenika przez struktury lipidowe skóry. Nie wykazuje działania drażniącego. Rozjaśnia przebarwienia, chroni włókna kolagenowe, a co najważniejsze jest formą stabilną. W wyższych stężeniach, w przedziale 0,02-1% wykazuje również działanie antybakteryjne, dlatego świetnie sprawdza się do pielęgnacji cer trądzikowych. 

 • Glukozyd askorbylu

Z tą formą witaminy C bardzo często spotkać się można zarówno w kremach jak i serach. Jest to połączenie kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy, które powstały na drodze rozpadu skrobi. Po nałożeniu na skórę wnika głęboko i tam przechodzi szereg przemian (pod wpływem enzymów ulega rozpadowi) uwalniając tym samym wolną formę witaminy C. Co wyróżnia tę formę witaminy C od innych? Jest zdolna przeniknąć naprawdę głęboko — aż do skóry właściwej.

Jak dobrać witaminę C w kosmetykach? Jak stosować kosmetyki z witaminą C?

Dla uzyskania szybkiego, bankietowego efektu, z całego serca polecamy kwas askorbinowy USP lub MAP

W przypadku trądziku świetnie sprawdzi się tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu lub SAP. 

Dla skóry dojrzałej proponujemy tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu i estrową formę witaminy C. 

Cerom wrażliwym, skłonnym do podrażnień oferujemy kosmetyki zawierające kwas askorbinowy MAP, tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, czy estrową formę witaminy C

 

Jak stosować kosmetyki z witaminą C?

Z czym nie łączyć samodzielnie witaminy C?

 • kwasami AHA i BHA
 • Retinolem

Witamina C w pielęgnacji – rano czy wieczorem?

Do codziennej pielęgnacji twarzy kosmetyki z witaminą C można stosować zarówno z rana jak i wieczorem! Jedynym odstępstwem od reguły jest stosowanie kwasu askorbinowego USP z rana, tę formę warto stosować przy wieczornej pielęgnacji twarzy. 

Od kiedy najlepiej stosować?

Witamina C jest bardzo uniwersalnym składnikiem, który można stosować zarówno przy cerach młodych, jak i dojrzałych czy wrażliwych i problematycznych. 

Serum czy krem z witaminą C do pielęgnacji?

Pamiętajmy, że serum jest kosmetykiem, w którym znajduje się wysokie stężenie substancji aktywnych. Jeżeli chcesz otrzymać szybkie i widoczne efekty, których osiągnięcie umożliwia stosowanie witaminy C — polecamy serum. Dla delikatniejszych efektów śmiało można używać kremu z witaminą C.

Niektórzy zastanawiają się, czy witamina C zawarta zarówno w kremie, jak i w serum nie będzie zbyt dużą dawką. Niestety w tej sytuacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od wielu czynników. Można stwierdzić, że nie zaleca się SAMODZIELNEGO łączenia w pielęgnacji dwóch produktów cechujących się wysoką zawartością witaminy C. Proponujemy skorzystanie z serum z wysokim stężeniem witaminy C i krem, w którym witamina stanowi jedną z wielu komponent. 

Ciekawostki — badania dotyczące witaminy c w pielęgnacji twarzy

Lokalnie przeprowadzone badanie na stabilność witaminy C (Ascorbic acid) uwzględniało dostęp do promieniowania UV w postaci promieni słonecznych wpadających przez okno pracowni, jak również temperaturę — pokojowa (ok.24 stopnie Celsjusza) lub cieplarka (powyżej 24 stopni Celsjusza). Stworzono 4 próbki:

Wyniki badania pokazały, że największe stężenie znajdowało się w probówce znajdującej się w temperaturze pokojowej i nie mającej dostępu do światła UV. Dowodzi to założeniu, że wysoka temperatura i dostęp do promieniowania UV są czynnikami zmniejszającymi jej stężenie. 

 

TAK i NIE dla naturalnej witaminy C

 

WNIOSEK: Stworzono różne formy witaminy C wykorzystywane w kosmetykach, które po dotarciu do skóry przekształcają się w aktywną biologicznie witaminę C.  

 Jakie kosmetyki zawierające witaminę C do pielęgnacji twarzy polecamy?