Kosmetyki wegańskie zdobywają coraz większą popularność zarówno na świecie jak i w Polsce. Najczęściej można znaleźć je przy pomocy oznaczeń na opakowaniu „Vegan friendly”, „Vegan”, „wegańskie”. A co z nazwą „naturalny”? Czy „wegański” i „naturalny” to zastępcze określenia?

Nazwa „kosmetyki wegańskie” pochodzi od metody, stylu żywienia — weganizmu, który również postrzegany jest jako styl życia. Weganie nie spożywają mięsa, a także produktów pochodzenia zwierzęcego — jaj, mleka, tłuszczów.

Podstawą diety wegańskiej są składniki pochodzenia roślinnego, poczynając od liści, łodyg, kwiatów, a kończąc na korzeniach, które dobrane we właściwy i świadomy sposób są w stanie uzupełnić dobowe zapotrzebowanie organizmu. Ponadto weganie nie używają kosmetyków, które zawierają w sobie składników pochodzenia zwierzęcego, jak również wyrobów (przedmiotów). I tu właśnie wkraczają specjalne kosmetyki dla wegan i wegetarian.

Skład kosmetyków wegańskich i sposób produkcji

W szeroko dostępnych kosmetykach znajduje się wiele substancji pochodzenia zwierzęcego, roślinnego czy pozyskiwanych drogą biotechnologiczną. Z tego też powodu projektowanie kosmetyków wegańskich stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, gdyż wiele substancji aktywnych (np. elastyna, kolagen, mód, pyłek pszczeli) pozyskuje się od zwierząt. Marki, które produkują kosmetyki wegańskie, ciągle szukają alternatyw w świecie roślin. Warto podkreślić, że często oznacza to podobne lub jeszcze lepsze oddziaływanie na skórę. Świat roślinnych składników dopiero odkrywamy i zaskakuje on nas swoim bogactwem, dlatego na rynku pojawiają się coraz to nowsze propozycje.

Kolejne kryterium, jakie musi spełnić produkt, aby zaliczyć go do „wegańskich”, dotyczy testów na zwierzętach. Zarówno gotowy produkt kosmetyczny jak i jego składowe nie mogą być testowane w ten sposób. Taka informacja znajduje się zawsze na opakowaniu produktu (np. napis: kosmetyki cruelty free). Pamiętajmy, że kosmetyk może być nietestowany na zwierzętach, lecz nie koniecznie musi posiadać wegański skład.

Produkty wegańskie posiadają często certyfikat ekologiczny, który oznacza, że wszystkie składniki użyte przy ich produkcji pozyskiwane są wyłącznie z upraw ekologicznych, bez użycia GMO. Takie produkty można wówczas śmiało określić jako ekologiczne kosmetyki.

Warto podkreślić, że kosmetyki wegańskie nie muszą zawierać 100% składników aktywnych prosto z natury. Mogą dodatkowo zawierać w swoim składzie związki chemiczne pochodzenia biotechnologicznego. Warto nadmienić, że kosmetyki te nie mogą mieć również kontaktu ze składnikami odzwierzęcymi.

Czym się wyróżnia wegański kosmetyk:

 • Nietestowany na zwierzętach
 • Wysoka skuteczność
 • 100% natury w kosmetyku
 • Bardzo delikatne formuły, lecz wysoka efektywność
 • Bardzo niska szansa wywołania reakcji alergicznej

Jak czytać informacje o kosmetykach:

 • Kosmetyk organiczny – jest to kosmetyk naturalny. Określenie „organiczny” wskazuje na pochodzenie jego składników (składniki organiczne). Kosmetyk organiczny jest kosmetykiem naturalnym, natomiast nie każdy kosmetyk naturalny może być organicznym.
 • Składnik organiczny – jest to składnik pochodzenia naturalnego, który pochodzi z upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów zgodnie z obowiązującymi standardami.
 • Kosmetyki naturalne – zawierają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. Z czego pozostałe 5% mogą stanowić inne komponenty.
 • Składnik naturalny – związek pochodzący z królestwa zwierząt, roślin, drobnoustrojów czy zawierający minerały. Są pozyskiwane w różnych procesach (np. tłoczenia), które nie modyfikują składników.
 • Składnik pochodzenia naturalnego – pochodzi z dostępnych królestw, które poddane procesom obróbki zmieniły swój pierwotny skład.
 • Zielona chemia – koncepcja zakłada projektowanie i prowadzenie procesów chemicznych tak, aby ograniczyć zarówno użycie jak i powstawanie szkodliwych substancji.
 • Składnik chemiczny – zazwyczaj otrzymywany na drodze syntezy (konkretnej reakcji chemicznej). Prowadzi do otrzymania wysokiej czystości składnika.

 Zatem, napis „naturalne kosmetyki” nie oznacza kosmetyków wege. Można przyjąć, że „naturalne” to takie, które zawierają substancje pochodzące od matki natury (czyli np. zawierają substancje pochodzenia zwierzęcego), natomiast kosmetyki dla wegetarian i wegan są węższą kategorią i wiążą się z dużo większymi obostrzeniami w produkcji.

Szukasz przykładu kosmetyków wegańskich? Sprawdź JorgObé

JorgObé to wegańska marka, która oferuje kosmetyki dla kobiet i mężczyzn — wielokrotnie nagradzana. W jej produktach znajdziemy wysoce skuteczne składniki aktywne, które zaskakują szybkimi efektami i bezpieczeństwem stosowania.

Marka JorgObé jest całkowicie przeciwna testowaniu kosmetyków na zwierzętach, dlatego możesz mieć pewność, że ani gotowy produkt, ani składniki aktywne użyte podczas ich tworzenia, nie były testowane na zwierzętach. Dodatkowo cała oferta kosmetyków do pielęgnacji jest wszechstronna i dostępna dla każdego rodzaju skóry, niezależnie od typu cery i potrzeb. Stanowi również idealną propozycję kosmetyków wegańskich o wysokiej jakości wykonania — każdy element w trakcie projektowania został dokładnie przemyślany i można wręcz powiedzieć, że produkt finalny jest „dopięty na ostatni guzik”. Wszystko pasuje do siebie, jak klocki LEGO. Pielęgnacja ciała i twarzy tymi wegańskimi kosmetykami to czysta przyjemność.

 

Nazwa Główne składniki Właściwości
White Tea Balancing Cream Ekstrakt z białej herbaty

Ekstrakt z rozmarynu

Olej jojoba

Spowolnienie procesów starzenia się skóry

Seboregulacja

Delikatne natłuszczenie skóry

Przeciwzapalny

Bakuchiol Face Oil Bakuchiol

Astaksantyna

Koenzym Q10

Olej z dzikiej róży i czarnej porzeczki

Rozjaśnienie

Stymulacja

Antyoksydacja

Niacinamide Peel Off Mask Niacynamid 

Smocza krew 

Silnie oczyszcza

Ściąga ujścia gruczołów łojowych

Nawilża 

Reguluje wydzielanie sebum 

Niacinamide Serum Niacynamid Serum wyrównuje koloryt skóry

Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia 

Wspomaga redukcję wykwitów

Retinol Night Treatment Retinol nowej generacji

Lactobacillus ferment

Ceramidy

Silne odżywienie i stymulacja

Nawilżenie i natłuszczenie 

Antyoksydacja 

Vitamin C Brightening Serum Tetraizopalmitynian askorbylu 

Glukozyd askorbylu

Kwas hialuronowy

Rozjaśnienie

Antyoksydacja

Nawilżenie

Kosmetyki, które bazują na naturalnych wyciągach roślinnych, które są pozbawione surowców odzwierzęcych, to według wielu osób przyszłość. Te nowoczesne produkty pokazują, jaki potencjał drzemie w naturalnych składnikach z królestwa roślin. Nie poznaliśmy jeszcze wszystkich sekretów tego świata. Ale już dziś możesz być pewny – wybierając kosmetyki wegańskie, dbasz o dobro zwierząt, żyjesz w zgodzie z naturą i czerpiesz pełnymi garściami z jej dobra.