Ruszamy z serią o pielęgnacji każdego rodzaju skóry!

Jednak, aby to rozpocząć, chcę mieć pewność, że każdy z Was potrafi określić typ swojej skóry, a także jej potrzeby. Badania pokazują, że w Polsce większość osób określa swoją skórę jako mieszaną i wrażliwą. Wiele osób myli skórę suchą z tłustą. Ten wpis pomoże Wam, w prosty sposób, jak w warunkach domowych poprawnie ocenić typ skóry.

Na początku zmyj makijaż, umyj skórę codziennym żelem i nic nie nakładaj na skórę. Odczekaj około 30 minut i dopiero wtedy usiądź przed lustrem, najlepiej wykorzystując światło dziennie, i przystąp do działania.

Tłusta, sucha… pewnie mieszana.

Podstawą do określenia typu skóry jest jej BUDOWA. Najczęściej spotykamy się z określeniem, że skóra jest sucha, podczas gdy jej budowa była typowo mieszana/tłusta. Na pytanie, co sprawia, że osoba tak ocenia swoją skórę, często słyszymy odpowiedź: „Czuję, że się ściąga”. Nie przeczę, KAŻDY rodzaj skóry może być odwodniony, ale nie należy tego mylić z typem skóry.

Odróżniamy takie typy skóry i stany skóry:

Oczywiście, są stany skóry, które częściej zaobserwujemy w danym typie skóry, np. skóra sucha i płytko unaczyniona lub skóra tłusta i trądzik. Nie możemy jednak wykluczać pojawienia się każdego ze stanów w danym typie skóry.

Odróżnienie typów skóry jest naprawdę proste! Spójrz na to porównanie:

SKÓRA TŁUSTA swoją fakturą przypomina skórkę pomarańczy: ma widoczne “pory” (a właściwie, ujścia mieszków włosowych), są one widocznie (mniej lub bardziej) rozszerzone. Cała skóra (mniej lub bardziej) się błyszczy, wygląda jakby była delikatnie napięta.

SKÓRA SUCHA swoją fakturą przypomina brzoskwinię: ma raczej gładką fakturę (sporadycznie występują na niej zaskórniki zamknięte – białe), jest gładka w dotyku i matowa. Zwykle pokrywa ją delikatny meszek.

SKÓRA MIESZANA będzie połączeniem tych dwóch typów, najczęściej w strefie T (czoło, nos, broda) zaobserwujemy skórę tłustą, a na policzkach suchą.

Ważna informacja! Na skórze suchej nie zaobserwujemy zaskórników otwartych (czarnych). Budowa skóry uniemożliwia ich powstawanie, za to dużo bardziej powszechne będą zaskórniki zamknięte. Nie oznacza to, że skóra sucha nie ma ani jednej czarnej kropeczki – na nosie u prawie każdego człowieka one tam występują, będzie ich jednak znacząco mniej i będą mniejsze.

Stany skóry

Jeśli już wiesz, żeTwoja skóra jest typu mieszanego/tłustego, a odczuwasz ściągnięcie skóry i brak nawilżenia – Twoja skóra prawdopodobnie jest odwodniona. Dostarcz jej lekkie, dopasowane do skóry tłustej, serum, szukaj np. kwasu hialuronowego, pantenolu. Wypróbuj np. GIGI: VITAMIN E HYDRATANT SPF 20 Oily & Large Pore Skin. To świetny krem na dzień, który będzie nawilżał, ale nie obciąży skóry.

Możliwe, że Cię zdziwiło to, że skóra „naczynkowa” nie jest oddzielnym typem skóry. Nie, nie jest. Płytkie unaczynienie wynika z cienkiej budowy naskórka co może się zdarzyć każdemu typowi – częściej suchemu, jednak nie generalizujemy :).

Aby wzmocnić naczynka, warto wprowadzić witaminę C, składniki różane, bakuchiol lub flawonoidy. Skórze suchej proponowałabym MONAT: Plant Bakuchiol Vegan Retinol Alternative Lotion, a skórze mieszanej/tłustej MONAT: C. Radiance™ Serum rozświetlające.

Skóra dojrzała – zazwyczaj o niej mówimy, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki, czyli około 35/40 roku życia. Wtedy warto do swojej pielęgnacji wprowadzić np. retinol. KLAPP: Power Effect Bi-Phase Serum + Retinol będzie odpowiedni dla każdego typu skóry.

Jeśli chodzi o jednostki chorobowe, to najlepiej skonsultować się z nami bezpośrednio poprzez formularz. Kosmetolog musi indywidualnie dobrać produkty dopasowane do leków przepisanych przez lekarza.

Zapraszamy Was do czytania kolejnych wpisów!