Kwas azelainowy to organiczny związek chemiczny, który jest produkowany przez drożdże oraz występuje naturalnie w niektórych zbożach. W kosmetyce wykorzystywany jest głównie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i keratolityczne. Mimo tego, że posiada w swojej nazwie “kwas” jest uważany za składnik, który można używać całorocznie. Ten niezwykły składnik, choć może nie tak głośno reklamowany jak niektórzy jego kuzyni z rodziny kwasów, skrywa w sobie potężny potencjał.
Wyjątkowe właściwości kwasu azelainowego
W toku całego kształcenia kosmetologicznego kwas azelainowy jest na pewno jedną z tych substancji, która szczególnie zwróciła na siebie moją uwagę. Nie ze względu na budowę chemiczną – nie ma w budowie kwasu azelainowego nic niezwykłego. Kwas azelainowy to substancja, którą można stosować u nastolatków, młodych dorosłych czy osób dojrzałych, która jest faktycznie bezpieczna, która przynosi faktyczne rezultaty. Przecież o to w tej naszej kosmetologii chodzi, prawda?
Kwas azelainowy to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w przyrodzie. Można go znaleźć w niektórych zbożach, takich jak jęczmień, pszenica czy żyto. Co ciekawe, jest on również produkowany przez drożdże żyjące na ludzkiej skórze. Ten fakt sprawia, że kwas ten jest niejako „znajomym” dla naszej skóry, co przekłada się na wyjątkową łagodność i skuteczność.
Jedną z najbardziej imponujących cech kwasu azelainowego jest jego wszechstronność. Ten niepozorny składnik aktywny potrafi radzić sobie z wieloma problemami skórnymi jednocześnie, co czyni go prawdziwym multitaskingowym bohaterem w świecie pielęgnacji skóry. Kwas azelainowy może być stosowany m.in. w walce z przebarwieniami, można go też z powodzeniem stosować u osób z trądzikiem różowatym, a także sprawdzi się u osób, które chcą zapobiegać procesom starzenia się skóry. Jego właściwości i zastosowanie są naprawdę bogate!
Oto kilka faktów dotyczących stosowania kwasu azelainowego. Zaczynajmy!
Kiedy stosować kwas azelainowy?
Kwas azelainowy można znaleźć w różnych formach kosmetyków — od kremów i żeli, przez pianki i serum, aż po toniki. Dodatkowo w różnych kosmetykach stosuje się różne stężenie kwasu azelainowego. To spektrum pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych preferencji i potrzeb skóry.
TRĄDZIK
- Działa kojąco na skórę, zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia.
- Ma właściwości przeciwbakteryjne.
- Delikatnie złuszcza skórę (ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka), poprawia jej teksturę i koloryt, jednocześnie oczyszczając i odblokowując ujścia gruczołów łojowych
- Jest skuteczny w leczeniu zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego.
- Wpływa na pracę gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie sebum
Z praktycznego punktu widzenia, kiedy włączysz kwas azelainowy do swojej codziennej pielęgnacji w przypadku występowania zmian trądzikowych, to możesz spodziewać się*:
0 wykwitów skórnych
0 podrażnień
0 zapalnych zmian
+ gładka skóra
*w przypadku dobrze dobranego planu pielęgnacyjnego
PRZEBARWIENIA
Rozjaśnia przebarwienia niezależnie od podłoża ich występowania. Uwaga — i teraz moje ulubione!
Melasma (ostuda), czyli przebarwienie często związane ze zmianami hormonalnymi, lecz nie wyklucza się ekspozycji na słońce, leków czy genetyki jako innych czynników sprzyjających jej powstawaniu. Obraz melasmy charakteryzuje nie tylko duże przebarwienie o często różnym stopniu głębokości rozłożenia melaniny, jak również towarzyszącej jej komponenty naczyniowej. Kwas azelainowy nie tylko rozjaśnia przebarwienia, jak również redukuje widoczność komponenty naczyniowej.
Co ciekawe, kwas azelainowy hamuje aktywność enzymu — tyrozynazy, który jest kluczowym enzymem w procesie produkcji melaniny — barwnika nadającego kolor naszej skórze, włosom i oczom i tym samym wpływa na powstawanie przebarwień.
PĘKAJĄCE NACZYNIA KRWIONOŚNE
Kwas azelainowy pomaga zmniejszyć przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku. Jak już wyżej wspomniałam w przypadku trądziku, kwas azelainowy ma silne działanie przeciwzapalne. Zmniejszając stan zapalny, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry związane z rozszerzonymi naczynkami.
Kosmetyki z kwasem azelainowym – działanie
Kwas azelainowy dostępny jest w różnych formach, takich jak kremy, żele i toniki. Najlepiej stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj kwas azelainowy należy aplikować raz lub dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę.
JORGOBE: 5% Azelaic Acid Serum
Jeżeli wierzycie w miłość od pierwszego wejrzenia, to właśnie 5% serum z kwasem azelainowym od Jorgobe jest naszą kosmetologiczną miłością. Kwas azelainowy w połączeniu z dipotassium glycyrrhizate, substancją pochodzącą z korzenia lukrecji gładkiej oddziałują na komórki barwnikowe skóry aby spowolnić a wręcz spróbować zahamować pojawianie się przebarwień.
Co jeszcze w nim znajdziemy?
- Izomerat sacharydowy (pentawityna) – jest to cukrowa, czynna substancja aktywna o unikalnym mechanizmie nawilżającym. Jest zdolna do wiązania się z korneocytami (martwymi komórkami warstwy rogowej naskórka – zlokalizowane są najbardziej zewnętrznie, mają kontakt z otoczeniem) przed długi czas – nawet do 72h! Zostaje na skórze do czasu, dopóki w sposób naturalny nie złuszczy się razem z komórkami skóry. Wpływa na wzrost nawilżenia skóry i działa już w niedużych stężeniach! Jest niezmywalna ze skóry, a jej efektywność wynika z umiejętności upodobnienia się do naturalnie występujących w skórze węglowodanów. Dodatkowo należy do substancji higroskopijnych – przyciąga do swojej cząsteczki i wiąże duże ilości cząsteczek wody. Zwiększa produkcję kwasu hialuronowego.
- Tripeptyd palmitoilowy-8 – promuje homeostazę w skórze, zmniejsza podrażnienia powstałe w wyniku działania promieniowania UV, łagodzi stany zapalne toczące się w skórze, działa kojąco i uspokajająco na skórę. Wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa